wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Porady Ratownika » Zestaw reanimacyjny

Zestaw reanimacyjny

Data dodania: 30-10-2013 Wyświetleń: 1236

Sprzęty i akcesoria służące do udzielania pierwszej pomocy dzielą się na dwa zasadnicze rodzaje – na te, które przeznaczone są dla wszystkich z nas oraz na te, których odbiorcą są profesjonalne służby ratownicze a przysłowiowego „Kowalskiego” wprawiają one co najmniej w osłupienie.Bardzo dobrym przykładem takiego wyposażeni, używanego tylko i wyłącznie przez ratowników jest zestaw reanimacyjny. Został on stworzony właśnie z myślą o załogach karetek pogotowia ratunkowego, które często czynności ratujące zdrowie i życie są zmuszone prowadzić poza wnętrzem ambulansu.

Wynika z tego, że zestaw reanimacyjny musi zawierać o wiele więcej wyposażenia niż nawet najbardziej rozbudowana torba typu R1, tak by umożliwić prowadzenie nawet bardzo zaawansowanych czynności ratowniczych właśnie poza karetką.
Do czynności tych zaliczamy:
- tlenoterapię bierną
- tlenoterapię aktywną wraz z odsysaniem
- intubację i udrażnianie dróg oddechowych
- podawanie leków oraz wkłucia
- indywidualną ochronę ratowników

Ciekawą i bardzo praktyczną cechą dobrych zestawów tego typu, jest na tyle ergonomiczne ułożenie jego wyposażenia, by umożliwić jednoczesną pracę nawet trzech osób w sposób zupełnie od siebie niezależny (np. ratownik I – udrażnia drogi oddechowe, lekarz podaje leki, ratownik II wykonuje uciski serca).

zestaw reanimacyjny

Mam nadzieję, że choć w minimalnym stopniu udało mi się zaspokoić ciekawość osób, zastanawiających się na tym, co kryje wnętrze karetki pogotowia. Wprawdzie zestaw reanimacyjny jest tylko małą częścią tego, co ambulans może mieć na pokładzie, jednak na tyle istotną, że warto było o niej wspomnieć.Kuba Czajka
ratownik


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu