wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Porady Ratownika » Zestawy ratownictwa medycznego

Zestawy ratownictwa medycznego

Data dodania: 12-09-2014 Wyświetleń: 910
Zestawy ratownictwa medycznego to wyspecjalizowane, starannie dobrane narzędzia niezbędne do niesienia pomocy potrzebującym, cierpiącym na obrażenia poważniejsze niż drobne rany czy urazy.


Zostały zaprojektowane i skompletowane specjalnie z myślą o funkcjonariuszach ratownictwa medycznego, służb wodnych, górskich i straży pożarnej. Dzięki tym zestawom możliwe jest przeprowadzenie sprawnej i skutecznej akcji ratowniczej w miejscach odseparowanych od szpitali czy ambulatorium.

Umożliwiają udzielenie nie tylko pierwszej pomocy, ale także unieruchomienie osoby poszkodowanej na tyle stabilnie, by można ją było bezpiecznie przewieźć do najbliższego szpitala i przeprowadzić bardziej zaawansowane procedury medyczne.
 

Gdzie używa się zestawów ratownictwa medycznego:


Przede wszystkim w sytuacjach, gdzie znacznie utrudniony jest dostęp do rannego, a czas odgrywa kluczową rolę w pomyślności akcji ratowniczej. W przeciwieństwie do apteczki pierwszej pomocy zestaw posiada o wiele bardziej zaawansowane narzędzia, przydatne w przeprowadzaniu oględzin i opatrywania ran pacjenta.

Dzięki swojej poręczności, wydajności i przemyślanej konstrukcji zestawy ratownicze są wykorzystywane prawdopodobnie w każdej jednostce ratownictwa wodnego, górskiego, pożarniczego czy ogólnego. Zestawy różnią się między sobą, a podzielone są ze względy na przeznaczenie dla konkretnej grupy ratowniczej.

W związku z tym nieco inaczej wygląda zestaw dla WOPR, a inaczej dla Straży Pożarnej. Wszystko po to, aby nie nosić narzędzi niepotrzebnych, a mieć pod ręką te, które w danej sytuacji rzeczywiście się przydadzą.
 

Co zawierają zestawy ratownictwa medycznego:


W większości przypadków zestawy różni od podstawowych apteczek o wiele szerszy zakres sprzętów i akcesoriów medycznych w nich zawartych. Wzbogacone są między innymi o: nosze, respiratory manualne, aparaty tlenowe, szyny Kramera, deskę ortopedyczną.
 

Zestawy ratownictwa medycznego są niezbędne, gdy:


• w grę wchodzi życie rannego i należy jak najszybciej ustabilizować jego stan w oczekiwaniu na wsparcie lub transport do szpitala
• warunki, w których doszło do wypadku nie pozwalają na bezpośredni dojazd karetki, potrzebna jest fachowa pomoc
nastąpiły problemy z poruszaniem się i/ lub oddychaniem
• poszkodowany stracił przytomność i/ lub trzeba podać mu tlen.

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu