wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Porady Ratownika » Złamanie

Złamanie

Data dodania: 10-10-2012 Wyświetleń: 1205

Złamanie 



Złamaniem stawu nazywamy:

-złamanie powierzchni stawowych kości. Jeżeli nie jest to złamanie otwarte odsłaniające powierzchnie stawowe, z powodu braku charakterystycznych objawów osoba udzielająca pomocy musi obok zwichnięcia i skręcenia brać pod uwagę również możliwość złamania w obrębie uszkodzonego stawu. 
Rozpoznanie złamania:
• - obecność fragmentów kostnych lub końców złamanej kości w ranie
• - nieprawidłowe ustawienie kości (np. nienaturalne ustawienie stopy w wypadku złamania
• podudzia)
• - nieprawidłowa ruchomość w miejscu złamania, której może towarzyszyć tarcie o siebie
odłamów kostnych.
W złamaniach i zwichnięciach należy przyjąć ostrożne, a jednocześnie zdecydowane postępowanie, które ma doprowadzić do ustabilizowania kończyny w pozycji zapewniającej pacjentowi maksymalny komfort, a następnie w miarę możliwości, do unieruchomienia dostępnymi środkami.
Najczęściej używane do unieruchomienia złamanej kończyny są Szyny Kramera. Występują one w rozmiarach od 20 cm do 150 cm. Ich podstawowe zalety to niska cena, powszechna dostępność, wytrzymałość i łatwość formowania. Dostępne są szyny powleczone miękkim tworzywem sztucznym,, ulegającym sterylizacji i zmywalnym środkami dezynfekującymi, co umożliwia powtórne wykorzystanie wspomnianego poszycia.
Pamiętać należy o konieczności wzmocnienia konstrukcji unieruchomienia, szczególnie kończyny dolnej, przez drugą lub/i trzecią szynę tak, aby obejmowały one w sumie 2/3 obwodu kończyny, co zapewnia odpowiednią sztywność całości.

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika
Sklep internetowy shopGold
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu