wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Porady Ratownika » Fantomy do nauki intubacji

Fantomy do nauki intubacji

Data dodania: 11-09-2014 Wyświetleń: 1265
Jesteś studentem medycyny? A może dopiero planujesz iść na studia medyczne? Z pewnością jednym z pierwszych zabiegów, które będziesz ćwiczyć, będzie intubacja.


Co to właściwie jest? Jak się ją przeprowadza? Tutaj znajdziesz krótkie i przystępne odpowiedzi na trapiące Cię pytania. Ważne jest rozsądne ćwiczenie, a do tego możemy polecić Ci fantomy do nauki intubacji.
 

Fantomy do nauki intubacji – czyli do czego?


Intubacja to zabieg udrażniania dróg oddechowych. Polega ona na wprowadzeniu do tchawicy specjalnej rurki przez nos lub usta. Intubacja umożliwia podłączenie chorego do respiratora, odsysanie wydzieliny z dróg oddechowych, podawanie leków. To jeden z podstawowych zabiegów, które ratują ludzkie życie.
 

Fantomy do nauki intubacji – jak na nich pracować?


Teraz przeczytasz o metodzie przeprowadzania intubacji. Nie jest to zabieg szczególnie skomplikowany, jednak wymaga precyzji i szybkości. Musisz pamiętać o tym, że w sytuacji zagrożenia życia drugiej osoby zawsze pojawia się stres.

Kiedy masz świadomość, że to od Ciebie zależy czyjeś życie, zaczynają trząść się ręce i tracisz zdolność do racjonalnego myślenia. Dlatego właśnie opłaca się wielokrotnie przećwiczyć zabieg „na sucho”. W tym celu polecamy specjalistyczne modele.

A teraz sam zabieg – krok po kroku!
  1. Umieść rurkę przechodzącą przez jamę ustną do tchawicy. Często stosuje się przy tym znieczulenie miejscowe i używa laryngoskopu do przytrzymywania języka.
  2.  Rurkę wprowadź tak, aby jej koniec znajdował się powyżej rozwidlenia tchawicy na oskrzela.
  3. Jeśli rurka jest w dobrym miejscu, musisz ją solidnie przymocować. Strzykawką pompujesz mały balonik przez cienki wężyk przymocowany do rurki, na sam jej koniec. Rozprężony balonik wypełnia przestrzeń między rurką a ścianą tchawicy.
  4. Na koniec możesz podłączyć rurkę do respiratora lub worka do wentylacji.
Ćwiczenie, ćwiczenie, ćwiczenie!

Oczywiście w każdej sytuacji intubacja może przebiegać nieco inaczej. Czasem przeprowadza się ją przez nos, czasem też w trakcie operacji. O szczegółach możesz przeczytać w podręcznikach medycyny.

A specjalne fantomy do intubacji pomogą Ci przećwiczyć wszystko w praktyce. Modele mają za zadanie jak najwierniej odwzorować specyfikę ludzkiego organizmu.

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika
Sklep internetowy shopGold
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu