wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Porady Ratownika » Szyna Kramera, czyli jak unieruchomić złamanie

Szyna Kramera, czyli jak unieruchomić złamanie

Data dodania: 02-10-2014 Wyświetleń: 7541
Złamanie może wydarzyć się w każdych warunkach – w praktyce natomiast dochodzi do niego najczęściej w tych najtrudniejszych. Aby skutecznie pomóc poszkodowanemu, należy nie tylko wiedzieć, jakie kroki podjąć, ale także dysponować odpowiednim sprzętem.


Niezależnie od tego gdzie i w jakiej sytuacji doszło do wypadku, szyny Kramera okazują się doskonałym rozwiązaniem.


Szyna Kramera – szybkie i sprawne unieruchomienie złamanej kończyny


            Gdy w czasie nieszczęśliwego wypadku dojdzie do złamania kończyny, konieczne okazuje się jej odpowiednie unieruchomienie. Jest to działanie niezbędne, gdy chcemy bezpiecznie przetransportować poszkodowanego z miejsca wypadku do szpitala lub innego punktu pomocy medycznej.

            Szyna Kramera służy do unieruchamiania złamań kończyn górnych i dolnych. Jest niezwykle łatwa w użyciu, dzięki czemu gwarantuje szybkie i sprawne poradzenie sobie z unieruchomieniem złamanej kończyny w każdych – nawet najtrudniejszych – warunkach. Dodatkowym atutem szyn Kramera jest ich lekkość oraz giętkość. Okazują się one bardzo przydatne przy transporcie poszkodowanego – pomagają zapobiec dodatkowym urazom, zmniejszają ból i zwiększają komfort psychiczny transportowanej ofiary wypadku.


Nie każda szyna do wszystkiego


            Szyny Kramera generalnie są uniwersalne – można je dowolnie zginać i profilować, dopasowując kształt do złamanej kości. Warto jednak pamiętać, że nie każda szyna – ze względu na swoje wymiary – pasuje do wszystkich rodzajów złamań, dlatego w zależności od tego, którą część ciała chcemy unieruchomić, należy wybrać odpowiedni rodzaj szyny.

            Najlepiej sprawdzają się kompletne zestawy zawierające różne szyny o każdej przydatnej długości i szerokości. Posiadając taki komplet, wystarczy dobrać jego właściwy element do kości, która ma zostać unieruchomiona.

            Szyny Kramera dzielą się, ze względu na rodzaj kości, do której unieruchamiania służą, na:
- szyny przedramienno-ramienne, służące do unieruchamiania ramion, łokci i górnych cześci przedramienia,
- szyny przedramienno-dłoniowe, używane w przypadku obrażeń przedramienia, nadgarstka i dłoni,
- szyny stopowo-udowe, przydatne przy urazach ud i kolan,
- szyny stopowo-podudziowe, do unieruchamiania goleni, stopy oraz stawu skokowego.
 

Szyny Kramera –  wyposażenie nie tylko ratowników medycznych


            Złamania to częste urazy, do których może dojść wszędzie. Istnieją jednak miejsca, gdzie ryzyko wypadku jest podwyższone. Dlatego szyny Kramera to nie tylko niezbędne wyposażenie każdej karetki pogotowia czy też zestawu ratowniczego. Powinny się one znajdować także:
- w szkołach,
- w halach i ośrodkach sportowych,
- na stokach narciarskich,
- w innych miejscach przeznaczonych do uprawiania sportów i aktywności fizycznej,
- na budowach oraz we wszystkich miejscach pracy grożącej upadkiem z wysokości lub urazem kończyn.
           
Szyny Kramera to produkt łatwo dostępny w każdym sklepie medycznym. Można bez problemu zaopatrzyć się w szyny w różnych rozmiarach, całe komplety szyn, z powleczeniem lub bez, a także w wygodnych pokrowcach. Dzięki posiadaniu takiego sprzętu, będziemy przygotowani na udzielenie pomocy przy każdym złamaniu i żadna sytuacja nas nie zaskoczy.

            Paulina Maria Szymborska-Karcz

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika
Sklep internetowy shopGold
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu