wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Porady Ratownika » Aparat Ekg

Aparat Ekg

Data dodania: 23-10-2013 Wyświetleń: 1382

Aparat EKG to powszechnie znany sprzęt wykorzystywany w służbie medycznej. Elektrokardiogram, bo tak rozwija się tę nazwę, pozwala na rejestrację akcji pracy serca w łatwy, bezinwazyjny i w pełni bezpieczny sposób. Jest najpowszechniej stosowanym urządzeniem w profilaktyce i leczeniu chorób serca.
Co mierzy aparat EKG?

Aparat EKG to podstawowe urządzenie do pomiaru rytmu serca, które umożliwia ocenę rytmu i częstotliwości pracy serca. Prawidłowo wykonane badanie gwarantuje szybkie wykrycie uszkodzeń mięśnia sercowego.

EKG pozwala na ekspresowe zdiagnozowanie niedokrwienia mięśnia sercowego, zawału czy zaburzeń rytmu serca.

 

Jak wygląda badanie?

Badanie EKG odbywa się w pozycji leżącej. Pacjent, któremu przyczepia się elektrody, musi mieć odkryty brzuch i kończyny. Do ich mocowania używa się specjalnych przyssawek lub uchwytów oraz żelu lub wody, które zapewniają pewne trzymanie się elektrod.  Ponadto żel stosuje się w celu lepszego przewodzenia pobudzeń elektrycznych. Następnie dochodzi do przetwarzania wysyłanych sygnałów w formie graficznej na papierze milimetrowym.

Większość (sześć) elektrod umieszcza się na klatce piersiowej, po jednej na każdej z rąk i nóg. Lekarz wykonujący badanie umieszcza elektrody w określonej kolejności i wyznaczonych miejscach. Zadanie to ułatwia odróżnienie ich za pomocą wyznaczonych kolorów i oznaczeń.

 aparat ekg

Jak wybrać aparat EKG?

Aparaty EKG obecnie nie tylko mierzą parametry serca. Dostępne są dzisiaj w wieli wzorach i formach: podstawowych lub bardziej rozbudowanych. Dzięki temu można je dobrać, uwzględniając indywidualne upodobania.

Najlepsi producenci udostępniają urządzenia w stylowym wzornictwie, zapewniają wysoką jakość pomiaru poprzez gwarancję przetwarzania sygnałów oparte na najnowszych technologiach. Wiele aparatów może być dzisiaj bezpośrednio podłączanych do USB i drukować wyniki na „zwykłej” drukarce laserowej. Ponadto w sprzedaży są aparaty z dużymi wyświetlaczami dotykowymi.

Wybór aparatu EKG niesie za sobą również zakup elektrod, oprogramowania, past i żeli, papierów do aparatów EKG, łączników elektrod jednorazowych czy walizki do aparatu.Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu