wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Porady Ratownika » Automatyczne wkłucie doszpikowe - kiedy może być stosowane

Automatyczne wkłucie doszpikowe - kiedy może być stosowane

Data dodania: 20-02-2024 Wyświetleń: 149
Automatyczne wkłucie doszpikowe (IO), jest procedurą ratunkową, która polega na szybkim i skutecznym uzyskaniu dostępu do szpiku kostnego poprzez bezpośrednie włożenie igły do kości, zazwyczaj kości piszczelowej lub górnej części kości udowej. Procedura IO jest wykorzystywana w nagłych sytuacjach medycznych, gdy dostęp do żył dla podania płynów, leków lub krwi jest trudny lub niemożliwy. Jest to szczególnie przydatne w przypadku pacjentów w stanie krytycznym, gdy czas jest kluczowy dla ratowania życia.
 


Automatyczne wkłucie doszpikowe - kiedy może być stosowane



W ratownictwie medycznym, procedura wkłucia doszpikowego może być stosowana w przypadku niewydolności krążenia, zatrzymania krążenia, ciężkich urazów powstałych, np. w wypadkach komunikacyjnych, gdy dostęp do żył jest ograniczony ze względu na rozległe obrażenia lub krwotoki.
 

Automatyczne wkłucie doszpikowe - igła NIO



Automatyczne wkłucie doszpikowe wymaga specjalnego urządzenia, które umożliwia bezpieczne
i skuteczne wprowadzenie igły do kości. Urządzeniem tym jest jednorazowy, sterylny aparat NIO, w którym igła znajduje się w specjalnej osłonie. NIO jest lekkie i proste w użyciu. Zabieg można więc przeprowadzić niemal w każdych warunkach. Może on być wykonany przez lekarza, ratownika, którzy przeszli odpowiednie szkolenie w tym zakresie.
 

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika
Sklep internetowy shopGold
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu