wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Porady Ratownika » Jakie są zasady udzielenia pierwszej pomocy?

Jakie są zasady udzielenia pierwszej pomocy?

Data dodania: 25-08-2023 Wyświetleń: 32
Udzielanie pierwszej pomocy jest niezwykle ważne w przypadku nagłych sytuacji medycznych lub wypadków komunikacyjnych. Warto więc zapoznać się z obowiązującymi procedurami.

 


Od czego zaczyna się udzielenie pierwszej pomocy?Najważniejszą kwestią, o której bardzo często zapominamy, jest właściwe zabezpieczenie oraz oznakowanie miejsce wypadku. Ma to na celu zminimalizowanie ryzyka dodatkowych incydentów i zapewnienie możliwości bezpiecznego podjęcia dalszych działań.

Kolejnym krokiem jest ustalenie, co się stało i ile osób zostało poszkodowanych oraz wezwanie pomocy. Należy ustalić, czy ranna osoba jest przytomna i oddycha. Jeśli nie, rozpoczynamy resuscytację krążeniowo-oddechową. W przypadku podejrzenia urazu głowy lub kręgosłupa, unikamy przemieszczania poszkodowanego, jeśli nie jest to absolutnie konieczne.

Warto sprawdzić, czy poszkodowany ma objawy krwawienia, złamania lub inne widoczne urazy. Krwawienie należy zatamować przy pomocy opatrunków lub bezpośredniego ucisku na ranę. Pamiętajmy o zapewnieniu komfortu termicznego.
Poszkodowanego nie zostawiamy samemu sobie, należy pozostać przy niem, starając się być spokojnym, aby nie powodować dodatkowego stresu.

Udzielając pierwszej pomocy, zawsze pamiętajmy o własnym bezpieczeństwie.

 

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu