wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Porady Ratownika » Kompres opatrunkowy niejałowy

Kompres opatrunkowy niejałowy

Data dodania: 11-09-2014 Wyświetleń: 1115
Poprawne wyposażenie apteczki, znajdującej się czy to w domu, czy też w samochodzie, zabieranej ze sobą w podróż itd., to podstawowy sposób na uniknięcie poważnych problemów i komplikacji, gdy dojdzie do jakiegoś urazu.


Dlatego też we wszystkich apteczkach niezbędnym elementem są kompresy. Wśród nich powinien też się znajdować Kompres opatrunkowy niejałowy. Jego właściwości są nieocenione. Należy do tych najbardziej elementarnych elementów, gdyż dzięki niemu można w prawidłowy i szybki sposób zabezpieczyć ranę, co jest niezbędnym warunkiem, jeśli nie chcemy doprowadzić do powikłań typu zakażenie.
 

Kompres opatrunkowy niejałowy- jak należy go stosować


W przeciwieństwie do kompresów wyjałowionych, te niejałowe należy przed bezpośrednim nałożeniem na ranę poddać dezynfekcji., Możemy też używać ich jako dodatkowego zabezpieczenia, nakładamy wtedy taki kompres na ten uprzednio zastosowany na ranę – jałowy. Wtedy zyskujemy dodatkową pewność, że rana jest prawidłowo opatrzona i na pewno nie przedostaną się do niej zanieczyszczenia.
 

Kompres opatrunkowy niejałowy – jego rodzaje


W zależności od tego, jaki jest dany rodzaj rany, jej rozległość, sposób urazu (skaleczenie, otarcie, oparzenie), możemy stosować różne kompresy. Przy dużym krwawieniu zależy nam na tym, by kompres był odpowiednio chłonny, tedy będzie można ograniczyć ilość zużytych sztuk i nie powodować dodatkowych komplikacji, jakie mogłyby powstać, gdyby często trzeba było zmieniać opatrunek.

Prawidłowo zabezpieczona rana będzie się szybciej goiła, gdyż jeśli przedostałby się do niej kurz i bakterie z zewnątrz, to procesy regeneracji byłyby zdecydowanie utrudnione.
W apteczce mogą się znaleźć różne rodzaje kompresów, np. takie, które są zrobione z:
  • gazy,
  • włókniny,
  • celulozy.
Można nabyć komplet kompresów, istnieje też bogate zróżnicowanie jeśli chodzi o ich wielkość. Warto sobie zapewnić dostęp do różnych rozmiarów, gdyż wtedy, w zależności od sytuacji, możemy ich użyć bez konieczności kłopotliwego przycinania i dostosowywania do danych potrzeb.

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu