wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Porady Ratownika » Środki odkażające

Środki odkażające

Data dodania: 15-09-2014 Wyświetleń: 1007
Dezynfekcja rąk i skóry jest podstawą w procesie higieny. Dzisiejsze środki odkażające są bardzo wysoko skuteczne, a dodatkowo działają bakteriobójczo (w tym na TbC), grzybobójczo i wirusobójczo (w tym na HIV i HBV).


Zazwyczaj przeznaczone są do niewielkich zabiegów antyseptycznych związanych z odkażaniem ran, które można wykonać samodzielnie w domu. Stosuje się je na skórę i błony śluzowe (rany, oparzenia) lub doustnie. Środki odkażające są używane także przed i w trakcie zabiegów chirurgicznych i operacyjnych.

Środki odkażające to najlepsza ochrona przed infekcja, a także skuteczny sposób na unieszkodliwienie i usunięcie z tkanki skórnej wszystkich wirusów i bakterii, które mogą zagrażać zdrowiu. To także skuteczne rozwiązanie na pozbycia się wszystkich wegetatywnych form drobnoustrojów chorobotwórczych w pomieszczeniach, na sprzęcie i wyposażeniu medycznym, artykułach spożywczych i w wodzie.
 

Środki odkażające, podział


Środki odkażające dzielimy na dwie grupy. Środki dezynfekcyjne to pierwsza z nich. Stosowane są do zabicia drobnoustrojów, które znajdują się poza organizmem. Druga grupa środków odkażających do środki antyseptyczne, które stosowane są na powierzchnię żywych tkanek w celu zabicia drobnoustrojów lub zahamowanie infekcji.

 Środki odkażające, najczęściej stosowane

  • Spirytus salicylowy (przeciwzapalny, złuszczającym i przeciwłojotokowym)
  • Woda utleniona (oczyszczanie ran, niweluje zapachy. Działa przeciwtrądzikowo i wybielająco na plamy)
  • Rivanol (niszczy paciorkowce, gronkowce, grzyby i pierwotniaki)
  • Jodyna (bezpośrednie oczyszczanie ran)
  • Fiolet krystaliczny (działa bakteriobójczo, przeciwgrzybiczo)
  • Octenisept (działanie bakteriobójcze, grzybobójcze i wirusobójcze)
  • Chlorheksydyna (działa na próchnicę)
Ważną różnica pomiędzy środkami dezynfekcyjnymi, a środkami antyseptycznymi jest fakt, że dezynfekcja to proces silnego odkażania. Środki odkażające antyseptyczne muszą zatem przygotowane być z niezwykła starannością, na bazie wody, aby pacjent był całkowicie bezpieczny podczas odkażania.

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu