wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Porady Ratownika » Zestawy pierwszej pomocy

Zestawy pierwszej pomocy

Data dodania: 10-09-2014 Wyświetleń: 1215
Pierwsza pomoc jest terminem, który zna praktycznie każdy. Niestety często jednak na tym kończy się wiedza z tego zakresu.


Obecnie w Polsce świadomość co do konieczności udzielania pierwszej pomocy, jak i wiedza i umiejętności w niesieniu pomocy są na bardzo niskim poziomie. Jest to zjawisko bardzo niebezpieczne i niekorzystne, ponieważ każdy z nas może kiedy potrzebować takiej pomocy, od której zależeć będzie nasze zdrowie i życie.

Prawo w Polsce nakłada obowiązek udzielenia pierwszej pomocy drugiej osobie w przypadku zagrożenia życia pod karą pozbawienia wolności nawet do 3 lat. Coraz powszechniejsze są szkolenia z zakresu pierwszej pomocy, które uczą zarówno strony teoretycznej i praktycznej. Szeroka jest również dostępność różnego rodzaju publikacji i testów, które również niosą bardzo wysoką wartość. Jednak sama edukacja nie wystarczy.

Często, aby możliwe było udzielenie pierwszej pomocy konieczny jest niezbędny sprzęt. Dlatego powszechne powinno być wyposażanie jak największej liczby obiektów, szczególnie publicznych jak galerie handlowe, obiekty sportowe, budynki użyteczności publicznej etc. w zestawy pierwszej pomocy.
 

Czym jest zestaw pierwszej pomocy?


Zestawy pierwszej pomocy powinny stanowić niezbędne wyposażenie wszystkich zakładów pracy, hal produkcyjnych, budynków użyteczności publicznej etc., ponieważ umożliwiają udzielenie szybkiej i skutecznej pomocy medycznej. Tego typu zestawy zawierają bardzo obszerne, bogate wyposażenie, którego skład został opracowany przez specjalistów z zakresu ratownictwa medycznego i zawiera wszystko, co konieczne w razie nagłego wypadku.

Zestawy takie są bardziej rozbudowanymi wersjami zwykłych apteczek. Do ich podstawowego wyposażenia należą: opaski elastyczne, opatrunki, kompresy, gazy, plastry, chusty, koce ratunkowe, rękawiczki, nożyczki, maseczki do sztucznego oddychania, płyny odkażające. Skład takiego zestawu może być zróżnicowany i powinien być dostosowany do rodzaju obiektu, w którym ma się znajdować, szczególnie pod względem zagrożeń, które potencjalnie mogą w nim wystąpić.

Tego typu zestawy są oczywistym wyposażeniem zespołów ratownictwa medycznego, jednak powinny również znajdować się we wszystkich większych obiektach, w których pracują, bądź przebywają ludzie. Umożliwi to udzielenie pierwszej pomocy jeszcze przed przyjazdem pogotowia

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu