wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Porady Ratownika » Do czego służą plastry i jakie są ich rodzaje?

Do czego służą plastry i jakie są ich rodzaje?

Data dodania: 12-09-2023 Wyświetleń: 23
Plaster jest jednym z najbardziej podstawowych elementów wyposażenia apteczki.  Występuje w postaci materiałowej taśmy z opatrunkiem, do stosowania bezpośrednio na rany,  oraz w formie samego przylepca, nawiniętego na rolce, służącego do zabezpieczania  i przytrzymywania innych materiałów opatrunkowych. 


Zadaniem plastrów jest ochrona zranień oraz skaleczeń przed zabrudzeniem i zakażeniem. Niektóre z nich są też nasączone substancją o działaniu antybakteryjnym. Zarówno plastry, jak również przylepce występują w różnych rozmiarach więc można dobrać i dopasować ich wielkość do zranionego obszaru. Plastry z opatrunkiem mają również różne kształty.
 

Jakie są rodzaje plastrów?Opisane powyżej plastry to tylko niektóre z szerokiej obecnie ich oferty. Oprócz standardowych plastrów można się obecnie zaopatrzyć w plastry hydrokoloidowe, niezastąpione w przypadku bolesnych odcisków, plastry w postaci pasków łączących brzegi ran i zmniejszających ryzyko powstanie blizny, specjalne plastry na stawy i mięśnie, których zadaniem jest zapewnienie wsparcia i kompresji, a nawet plastry zapachowe, nasączone olejkami eterycznymi, które pomagają udrożnić drogi oddechowe i ułatwiają oddychanie w czasie przeziębienia i kataru. W okresie wiosenno-letnim można korzystać też z plastrów, które łagodzą skutki ukąszeń komarów.

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu