wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Jak mierzyć ciśnienie ciśnieniomierzem ze stetoskopem?

Jak mierzyć ciśnienie ciśnieniomierzem ze stetoskopem?

Data dodania: 18-11-2022 Wyświetleń: 15
Tradycyjny ciśnieniomierz zegarowy to jeden z najdokładniejszych aparatów do pomiaru ciśnienia tętniczego krwi. Wymaga od użytkownika więcej zaangażowania  niż ciśnieniomierz automatyczny, ale też umożliwia większą kontrolę podczas dokonywania pomiaru. 

Początkowo pomiar przy użyciu tego typu urządzenia może wydawać się trudny, jednak po kilkakrotnym przećwiczeniu okazuje się, że nie jest to wcale tak bardzo skomplikowane. Ciśnieniomierz zegarowy składa się z manometru, mankietu, gruszki oraz stetoskopu. Nie zawiera żadnych części elektronicznych, nie wymaga podłączenia do prądu, ani też stosowania baterii. Jest niezwykle praktyczny i warto nauczyć się z niego korzystać.
 

Jak mierzyć ciśnienie za pomocą stetoskopu?Przed pomiarem ciśnienia unikamy wysiłku fizycznego, obfitych posiłków oraz używek, jak kawa czy papierosy. Pomiaru dokonujemy na siedząco. Mankiet zakładamy na lewe ramię, około 3 cm powyżej zgięcia łokciowego. Należy zwrócić uwagę na to, żeby mankiet dobrze przylegał do ramienia. Lewa ręka powinna znajdować się w niewielkim zgięciu.  Napełniamy mankiet powietrzem przy użyciu gruszki (przy zamkniętym zaworze).

W okolicy dołu łokciowego przykładamy stetoskop i zaczynamy wypuszczać powietrze z mankietu poprzez bardzo wolne otwieranie zaworu. Pierwszy słyszalny ton będzie oznaczał ciśnienie skurczowe, natomiast ostatni słyszalny to ciśnienie rozkurczowe.

 

Przejdź do strony głównej
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu