wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Porady Ratownika » Jak założyć temblak

Jak założyć temblak

Data dodania: 01-04-2022 Wyświetleń: 345
Założenie tamblaka to znana od dawna i sprawdzona metoda unieruchomienia kończyny górnej. Stosuje się ją w przypadku, gdy dojdzie do kontuzji (złamania, skręcenia, czy też zwichnięcia) oraz w przypadku stanów zapalnych i niedowładów. Ten niezwykle prosty sposób pozwoli nam unieruchomić i podtrzymać rękę zgiętą w stawie łokciowym, na odpowiedniej wysokości.

 


Na co należy zwrócić uwagę zakładając temblak?Zaopatrując się w temblak, należy zwrócić uwagę na dobór odpowiedniego rozmiaru. Temblak nie może być zbyt mały, ani też za duży.  Sposób zakładania temblaka uzależniony jest od jego rodzaju. Tradycyjny temblak występuje w postaci uformowanego rękawa, zaopatrzonego w regulowany pasek. W tak przygotowanym rękawie umieszczamy chorą rękę, natomiast pasek przekładamy przez głowę w taki sposób, aby znalazł się na zdrowym ramieniu. Podczas zakładania temblaka pamiętajmy o tym, aby zarówno dłoń pacjenta, jak również jego przedramię były ułożone nieco powyżej łokcia oraz o tym, żeby ręka pacjenta pozostała zgięta pod kątem 90 stopni.
 

Jak przygotować temblak z chusty?W sytuacji, gdy nie mamy pod ręką gotowego temblaka, możemy wykonać go samodzielnie. W tym celu wystarczy wykorzystać bawełnianą chustę trójkątną, która powinna znajdować się na wyposażeniu każdej apteczki. Jeden z rogów chusty umieszczamy na zdrowym ramieniu osoby poszkodowanej, następnie jej rękę kładziemy na chuście. Ręka powinna swobodnie oprzeć się na chuście.  Drugi wolny róg przeciągamy również w kierunku ramienia, a następnie związujemy go z pierwszym w okolicy szyi.
 

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu