wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Porady Ratownika » Jakie są rodzaje bandaży?

Jakie są rodzaje bandaży?

Data dodania: 14-05-2020 Wyświetleń: 14

Bandaż to podstawowy element wyposażenia zarówno apteczki domowej, jak i samochodowej. Najczęściej wykorzystywany jest podczas udzielania pierwszej pomocy np. przy urazach w celu usztywnienia części ciała. Czym różnią się bandaże? Jak wykonać opatrunek? Czym jest bandaż?


Bandaż to kawałek materiału, zazwyczaj w kształcie prostokąta, służy do podtrzymania opatrunku na ciele oraz delikatnego usztywniana m.in. kończyn. Może być wykonany z gazy, dzianiny, płótna. Obecnie najczęściej spotykane są bandaże w formie rolek. Wyróżnić można kilka rodzajów bandaży, mających różne zastosowanie: elastyczne, półelastyczne, dziane, gipsowe, kohezyjne. 
 

Rodzaje bandaży


Bandaż elastyczny, wykonany z elastycznego materiału, służy do unieruchomienia części ciała oraz wykonywania opatrunku uciskowego. Zazwyczaj dołączana jest do niego zapinka, ułatwiająca mocowanie bandaża. Dostępne są bandaże o różnej szerokości, ich długość najczęściej wynosi od 4 do 5 metrów. 
 

Opaska dziana najczęściej używana jest podczas pierwszej pomocy, w celu przymocowania do ciała opatrunku. Może być wykonana z różnego rodzaju nieelastycznego materiału np. poliestru. 
 

Opaska półelastyczna jest rodzajem bandażu dzianego, o nieco większej elastyczności. Najczęściej wykorzystywana jest do przymocowania opatrunku w trudnych do bandażowania miejscach np. na stawach. 
 

Bandaż gipsowy używany jest w celu unieruchomienia złamanej kończyny. Tkanina, z której wykonana jest opaska twardnieje po zwilżeniu wodą. 
 

Opaska kohezyjna to samoprzylepny bandaż, który przylepia się sam do siebie i nie wymaga stosowania dodatkowych zapinek. Sprawdza się w przypadku bandażowania trudno dostępnych miejsc, takich jak zgięcia kończyn. 
 

Jak wykonać bandażowanie?


Bandażowanie może być wykonane na różnych częściach ciała. Istnieje wiele rodzajów bandażowań. Najpopularniejsze techniki to:

  • bandażowanie koliste: kolejna warstwa pokrywa poprzednią,
  • bandażowanie wężowe: kolejne zwoje bandażu układane są ukośnie,
  • bandażowanie śrubowe: następna warstwa przykrywa 2/3 warstwy poprzedniej. 

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl