wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Porady Ratownika » Kompres opatrunkowy jałowy

Kompres opatrunkowy jałowy

Data dodania: 11-09-2014 Wyświetleń: 2869

Na wyposażeniu każdej apteczki musi się znaleźć szereg podstawowych, prostych, lecz bardzo przydatnych w wielu sytuacjach akcesoriów. Do nich bez wątpienia należy Kompres opatrunkowy jałowy.

Dzięki nim można w prosty i szybki sposób odpowiednio zabezpieczyć ranę różnego pochodzenia. To uniwersalny, podstawowy środek zapobiegania przedostawaniu się do ran zagrożeń zewnętrznych, takich jak pyłki, kurz itd. Tak zabezpieczona rana będzie się szybciej goić.Kompres opatrunkowy jałowy – jakie jest jego zastosowanie na co dzień


Nie powinno się lekceważyć nawet małych skaleczeń. I one muszą zostać prawidłowo zabezpieczone, jeśli chcemy uchronić się przed ryzykiem powikłań, nawet bardzo poważnych, typu zakażenie. Poza tym, dobrze chroniona rana czy inny uraz szybciej się goją, jeśli nie będą się przedostać do niej czynniki zewnętrzne, mogące ją zanieczyścić i blokować poprawne procesy regeneracji naskórka.

Zobacz polecane kompresy jałowe tutaj >>>
 

Kompres opatrunkowy jałowy – jakie ma zalety


Działanie kompresu jałowego jest bardzo skuteczne. Używanie tego rodzaju opatrunku jest najprostszym, a zarazem najbardziej efektywnym sposobem na przyspieszenie odbudowy uszkodzonych komórek skóry. Co więcej, może się ona przydać w rozmaitych razach. Możliwe jest jego bezpieczne i skuteczne zastosowanie w momencie, gdy mamy do czynienia ze skaleczeniem, płytkim lub głębokim, oparzeniem, otarciem itd.

Po zdezynfekowaniu rany, należy nałożyć taki jałowy kompres, który odcina możliwość przedostawania się zanieczyszczeń, a jednocześnie nie odcina dopływu powietrza. Tym samym stwarza znakomite warunki do tego, by skóra mogła się odpowiednio zregenerować i wrócić do poprzedniego stanu. Pozostawianie jej bez takiej ochrony powodowałby trudności w gojeniu się skaleczenia czy innego urazu.
 

Kompresy jałowe wykazują ponadto takie właściwości, jak:

  • duża chłonność chronią nie tylko ranę, ale też np. ubranie przed zabrudzeniem,
  • wytrzymałość,
  • są zrobione z odpowiedniej włókniny na zewnątrz, a w środku znajduje się pulpa celulozowa – to zdecydowanie poprawia ich właściwości,
  • zróżnicowane przeznaczenie, wielkość, zastosowanie – można dobrać odpowiednie jałowe kompresy przydatne wszystkich sytuacjach


Kompres jałowy – bezpośrednie opatrywanie ran


Kompresy jałowe wykorzystywane są zarówno podczas przeprowadzania zabiegów i operacji w szpitalach, przychodniach, gabinetach lekarskich, jak i wykonywania opatrunków w warunkach domowych. 

Najważniejszą cechą kompresów jałowych jest sterylność. Dzięki temu mogą być przykładane bezpośrednio do rany. W przypadku otwartych ran, otarć, należy przed zabandażowaniem oczyścić ranę oraz nałożyć kompres. Natomiast kompresy niejałowe mogą stanowić warstwę wierzchnią, wzmacniającą. 

Zobacz polecane kompresy jałowe tutaj >>>
 

Co oznacza jałowość?  


Kompres jałowy nie zawiera bakterii oraz ich przetrwalników, grzybów, pierwotniaków, wirusów. 

Podczas używania kompresu jałowego należy pamiętać o kilku ważnych szczegółach:
  • po otwarciu opakowania gazik należy złapać za jeden róg, nie dotykając części, która będzie przyłożona do rany,
  • opatrunek trzeba przymocować do rany, używając np. plastra, bandaża lub chusty trójkątnej,
  • jeśli przed nałożeniem na ranę kompres zabrudzi się należy go wyrzucić. 

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu