wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Porady Ratownika » Plastry zamiast szwów

Plastry zamiast szwów

Data dodania: 17-08-2014 Wyświetleń: 7375
Gdy się zranimy, przed naszymi oczami zwykle od razu roztacza się ponura wizja uciążliwego oczekiwania w szpitalnej izbie przyjęć lub na pogotowiu, bolesnego i nieprzyjemnego szycia oraz pozostających po nim brzydkich blizn. W takich chwilach wiele osób zadaje sobie pytanie: „Czy każda rana cięta wymaga założenia szwów?”


Istnieją przypadki, w których nie ma konieczności szycia rany. Zdarza się, że można poradzić sobie z rozcięciem w inny – znacznie prostszy, szybszy i komfortowy, a równie bezpieczny sposób. Idealnym rozwiązaniem w takich sytuacjach mogą okazać się plastry Steri Strip. Są to paski samoprzylepne z porowatej włókniny pokryte klejem hipoalergicznym i wzmocnione włóknami syntetycznego jedwabiu.
 

Zalety plastrów do zamykania ran:

 
- szybkie i praktyczne w użyciu,
- bezbolesna, łatwa aplikacja,
- polepszają warunki gojenia,
- zmniejszają ryzyko infekcji,
- zmniejszają odczyn zapalny,
- zapewniają lepszy efekt kosmetyczny
- eliminują konieczność znieczulenia,
- nie pozostawiają blizn,
- zwiększają komfort pacjenta.
 
plastry zamiast szwów
To doskonałe rozwiązanie w przypadkach, gdy rany znajdują się na odkrytych partiach ciała. Ze względów estetycznych pacjenci chętniej noszą w widocznych miejscach plastry niż szwy, nie ma też ryzyka pozostania blizn. Warto również stosować plastry ściągające rany u małych dzieci oraz osób, które boją się szycia.

Kiedy warto użyć plastrów zamiast szwów?

 
Plastry wskazane są głównie do zamykania ran pourazowych oraz pooperacyjnych. Z powodzeniem zastępują szwy skórne. Można korzystać z nich także razem ze szwami konwencjonalnymi lub klamerkowymi, jak również już po usunięciu tradycyjnych szwów, by wzmocnić gojące się rany.
Nie należy natomiast zakładać plastrów na rany zainfekowane ani na wilgotną, tłustą oraz nadmiernie owłosioną skórę. Nie zaleca się ich w przypadkach, gdy zamocowanie okazuje się utrudnione. Trzeba też pamiętać, że plastry zastępują wyłącznie szwy zewnętrzne!

Plaster zamiast szwu - proste i szybkie w użyciu

 
Przed użyciem plastra, koniecznie trzeba dobrze oczyścić i osuszyć skórę –przynajmniej w promieniu pięciu centymetrów od brzegów rany, a także zadbać o to, by była odtłuszczona. Następnie należy zbliżyć do siebie brzegi rany – można zrobić to palcami, jednak najlepiej użyć pęsety. Pierwszy pasek zamocowuje się na środku rany, nie naprężając go. Równolegle, w układzie drabinowym, na całej długości rozcięcia, umieszcza się kolejne paski.
Jeżeli rana jest duża, potrzebnych będzie kilka pasków, a zranione miejsce najlepiej wówczas podzielić na sektory.  Paski rozmieszcza się w niewielkich – ok. 3 mm od siebie – odstępach.
 

Czy steri strip są na pewno bezpieczne?

 
Plastry steri strip są całkowicie bezpieczne i sterylne, nie wywołują reakcji alergicznej i, dzięki specjalnemu wzmocnieniu, nie powodują urazów przy zamykaniu ran. Dostępne są paski w różnych rozmiarach. Niewielkie, czyste i nieuciążliwe rany goją się pod nimi równie dobrze, jak pod tradycyjnymi szwami, a ryzyko wystąpienia infekcji zostaje zminimalizowane.
Plastry używane są często w ambulatoriach, przez chirurgów plastyków oraz chirurgów dziecięcych. Można je stosować także do użytku domowego i przechowywać w podręcznej apteczce – dzięki temu nie z każdą raną będzie trzeba udawać się na pogotowie.
 
Paulina Maria Szymborska-Karcz
 

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika
Sklep internetowy shopGold
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu