wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Porady Ratownika » Temblak z chusty – kiedy i jak go zakładać?

Temblak z chusty – kiedy i jak go zakładać?

Data dodania: 18-11-2020 Wyświetleń: 10

Chusta trójkątna, potocznie nazywana temblakiem, to niezbędny element wyposażenia każdej apteczki. Powinna znajdować się zarówno we wszystkich podręcznych apteczkach, domowej, samochodowej i pracowniczej, jak i w każdej karetce czy ratunkowym śmigłowcu. Chusty trójkątne są uniwersalne, wytrzymałe, niewielkie po złożeniu i łatwe w zastosowaniu. Kiedy stosować temblak z chusty trójkątnej?

Temblak z chusty trójkątnej stosowany jest w celu tymczasowego unieruchomienia kończyn górnych. Wykorzystywany jest w warunkach ambulatoryjnych, domowych, a także w sytuacjach, gdy wymagane jest szybkie, zdecydowane działanie. Chustę trójkątną stosuje się w przypadku urazów mechanicznych, takich jak złamania, zwichnięcia czy zamknięte obrażenia tkanek miękkich. Najczęściej wykorzystywana jest ona w urazach obojczyka, kości ramieniowej oraz kości przedramienia. 
 

Jak zrobić temblak z chusty trójkątnej? 

Warto wiedzieć, w jaki sposób szybko i sprawnie zawiązać chustę trójkątną w temblak, by w razie urazu nie szukać nerwowo informacji w sieci. Na szczęście to bardzo proste. Rozwiń chustę i sprawdź,  którym miejscu znajduje się kąt prosty – to on powinien znaleźć się przy łokciu poszkodowanego. Następnie przełóż delikatnie chustę pod zgiętą ręką, a dwa rogi z kątami ostrymi zawiąż na szyi poszkodowanego. Materiał, który zwisa przy łokciu, zawiń pod rękę – tak, by nie przeszkadzał poszkodowanemu w poruszaniu się. Koniecznie sprawdź, czy temblak nie jest ułożony zbyt ciasno – ma podtrzymywać kończynę, ale również umożliwiać swobodny przepływ krwi. Tak założona chusta trójkątna odciąża kończynę i pozwala uniknąć dalszych powikłań po urazie, jest to jednak rozwiązanie tymczasowe, które nie zastąpi wizyty u specjalisty, który zastosuje specjalistyczne metody i umożliwi pełną rehabilitację uszkodzonego miejsca. 

Warto pamiętać o tym, że temblaka z chusty trójkątnej nie stosuje się w przypadku otwartych ran – wtedy chusta mogłaby przynieść więcej szkody niż pożytku.


 
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady Ratownika
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl